top of page
Szukaj
Zdjęcie autorabanaszewska.pl

Od dziś 𝗔𝗽𝘁𝗲𝗸𝗮 𝗱𝗹𝗮 𝗮𝗽𝘁𝗲𝗸𝗮𝗿𝘇𝘆 𝟮.𝟬

🔵 Dziś wchodzi w życie zmiana ustawy prawo farmaceutyczne określana jako - 𝗔𝗽𝘁𝗲𝗸𝗮 𝗱𝗹𝗮 𝗮𝗽𝘁𝗲𝗸𝗮𝗿𝘇𝘆 𝟮.𝟬


🔸Zgodnie z nowymi przepisami od 𝟮𝟴 𝘄𝗿𝘇𝗲𝘀́𝗻𝗶𝗮 niedozwolone jest przejęcie kontroli, w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną, jeżeli:


📌podmiotem przejmującym kontrolę jest podmiot inny niż farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, albo spółka jawna lub partnerska, której wspólnikami są wyłącznie farmaceuci posiadający prawo wykonywania zawodu.

📌w wyniku przejęcia kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną członkowie grupy kapitałowej, do której należy podmiot przejmujący kontrolę, prowadziliby łącznie więcej niż 4 apteki ogólnodostępne

📌podmiot przejmujący kontrolę, wspólnik lub partner spółki będącej podmiotem przejmującym kontrolę:


1️⃣ jest wspólnikiem lub partnerem w spółce lub spółkach, które prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, lub

2️⃣ prowadzi co najmniej 4 apteki ogólnodostępne albo podmiot lub podmioty przez niego kontrolowane w sposób bezpośredni lub pośredni, w szczególności podmiot lub podmioty zależne w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, prowadzą co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, lub

3️⃣ jest członkiem grupy kapitałowej w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów, której członkowie prowadzą łącznie co najmniej 4 apteki ogólnodostępne, lub

wchodzi w skład organów spółki posiadającej zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej lub zajmującej się pośrednictwem w obrocie produktami leczniczymi.


‼️ Zakazu nie stosuje się, jeżeli przejęcie kontroli nastąpiło w wyniku nabycia spadku.


🔸 𝗖𝗼𝗳𝗻𝗶𝗲̨𝗰𝗶𝗲 𝘇𝗲𝘇𝘄𝗼𝗹𝗲𝗻𝗶𝗮 𝘇𝗮 𝗻𝗮𝗿𝘂𝘀𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗮𝗸𝗮𝘇𝘂

📌 Wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej podmiotowi, nad którym nastąpiło przejęcie kontroli wbrew o którym mowa powyżej.

📌Wojewódzki inspektor farmaceutyczny cofa zezwolenia w liczbie niezbędnej do przywrócenia stanu zgodnego z prawem, począwszy od zezwoleń wydanych najpóźniej, chyba że uzna, iż szczególnie ważny interes pacjentów korzystających z usług poszczególnych aptek przemawia za cofnięciem innych zezwoleń.

📌 Decyzja o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej jest wydawana w oparciu o stan z chwili przejęcia kontroli.

📌 Stronami postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia są podmiot lub podmioty, nad którymi została przejęta kontrola. A to oznacza, że podmiotowi przejmującemu nie przysługują prawa strony tj. nie ma wglądu w akta, nie może składać wyjaśnień i nie może zaskarżyć decyzji o cofnięciu zezwolenia.


🔸Za naruszenie zakazu wojewódzki inspektor farmaceutyczny wymierza w drodze decyzji karę w wysokości od 𝟱𝟬 𝟬𝟬𝟬 𝘇ł do 𝟱 𝟬𝟬𝟬 𝟬𝟬𝟬 𝘇ł.


𝗗𝗼𝗱𝗮𝘁𝗸𝗼𝘄𝗲 𝘇𝗺𝗶𝗮𝗻𝘆 𝘂𝘀𝘁𝗮𝘄𝘆 𝘄𝗽𝗿𝗼𝘄𝗮𝗱𝘇𝗮𝗷𝗮̨:

📌 zmniejszenie częstotliwości kontroli inspekcji farmaceutycznej z 3 do 5 lat


2 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page