🔴 Projekt zmieniający wymagania dla Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych
🔻 Rządowe Centrum Legislacji opublikowało Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego.
🔘Projektowane rozporządzenie ma na celu umożliwienie podmiotom leczniczym dostosowanie się do wymagań określonych w tym rozporządzeniu w zakresie:
☞ zapewnienia na stanowisku ordynatora SOR, bądź jego kierownika, lekarza o określonych kwalifikacjach
☞ posiadania lotniska lub lądowiska.
🔘 Zgodnie z aktualnym brzmieniem rozporządzenia SOR ordynatorem oddziału (lekarzem kierującym oddziałem) może być lekarz:
➢ posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo
➢ po drugim roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, który kontynuuje szkolenie specjalizacyjne i posiada jednocześnie specjalizację lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii.
Jednocześnie z obecnym brzmieniem rozporządzenia SOR wskazuje, że do dnia 31 grudnia 2024 r. ordynatorem oddziału (lekarzem kierującym oddziałem) może być lekarz systemu.
🔻 Projekt zmiany rozporządzenia zakłada nowe wymagania dla lekarzy kierujących SOR, muszą oni posiadać:
☞tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny ratunkowej albo
☞specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie anestezjologii
i intensywnej terapii, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ortopedii i traumatologii, pediatrii, neurologii lub kardiologii i jednocześnie:
- być po drugim roku specjalizacji w dziedzinie medycyny ratunkowej, kontynuującym szkolenie specjalizacyjne w tej dziedzinie lub
- posiadać doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w wymiarze co najmniej 3 tysięcy godzin, nabyte w szpitalnym oddziale ratunkowym, w okresie ostatnich 5 lat.
‼️ Projekt rozporządzenia SOR wydłuża obowiązek posiadania całodobowego lotniska lub lądowiska do 31 grudnia 2026 roku.
🔻Lądowiska powstałe przed dniem wejścia w życie projektowanej zmiany rozporządzenia, które ze względów konstrukcyjnych:
➢ nie mogą uzyskać nośności 5700 kg MTOM,
➢ nie mogą przyjąć śmigłowców o maksymalnym wymiarze D=15m,
➢ nie posiadają wymaganej niezabudowanej przestrzeni – Airgap albo przestrzeń ta nie spełnia swojej roli w wyniku posiadania parametrów niezgodnych z wymaganiami załącznika do rozporządzenia
- mogą być użytkowane w zakresie, w jakim otrzymają wpis o ograniczeniach użytkowych w dokumentacji podmiotu leczniczego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia w celu realizacji zadań lotniczych zespołów ratownictwa medycznego.
🗓️ Planowany termin wejścia w życie: 31 grudnia 2024 rok.