top of page

Przeszukanie hurtowni farmaceutycznej przez organy ścigania

 

W ostatnich latach przeszukania hurtowni farmaceutycznych w Polsce stały się istotnym narzędziem w walce z nielegalnym obrotem lekami oraz praktykami ograniczającymi konkurencję na rynku farmaceutycznym. Działania te są wynikiem współpracy różnych instytucji, takich jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Policja, Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W ostatnim czasie GIF przeprowadził cykl szkoleń dla Policji obejmujących problematykę przestępstw związanych z rynkiem farmaceutycznym zatem można się spodziewać coraz liczniejszych postępowań prowadzonych przez organy ścigania w tym zakresie.

 

Kto może dokonać przeszukania hurtowni farmaceutycznej


Przeszukania hurtowni farmaceutycznej może dokonać prokurator albo na polecenie sądu lub prokuratora Policja, a w wypadkach wskazanych w ustawie - także inny organ. Przebieg przeszukania prowadzonego przez organy ścigania reguluje Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 46 z późn. zm.).


Najczęściej będziemy mieć do czynienia z przeszukaniem hurtowni farmaceutycznej przez Policję w ramach toczącego się postępowania karnego, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa – np. nielegalnego obrotu lekami, wywozu leków deficytowych, fałszowania dokumentacji.

Przystępując do przeszukania, Policja winna okazać postanowienie sądu lub prokuratora osobie, u której przeszukanie ma być przeprowadzone – w tym wypadku przedstawicielowi hurtowni będącemu na miejscu czynności.


Funkcjonariusze w czasie przeszukania mają prawo:

  • przeszukać pomieszczenia i rzeczy np.: przeszukiwać pomieszczenia biurowe, magazyny, sejfy, samochody służbowe,

  • zabezpieczać: dokumentację handlową, księgową, magazynową, leki, komputery, telefony, nośniki danych,

  • nagrania z monitoringu,

  • zatrzymać osoby podejrzewane o udział w przestępstwie.

 

 

Przeszukanie na legitymację


W wypadkach niecierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby. O prawie zgłoszenia żądania osoba ta powinna zostać pouczona.

Funkcjonariusze wchodząc do siedziby hurtowni, okazują zatem postanowienie o przeszukaniu i legitymacje służbowe. Informują przedstawiciela hurtowni o celu czynności i wzywają do wydania poszukiwanych przedmiotów.

 

Prawa i obowiązki przedsiębiorcy w czasie przeszukania


Do obowiązków przedsiębiorcy w czasie przeszukania należy współpraca z organami ścigania – nie oznacza to obowiązku ujawniania informacji, które mogłyby go przedsiębiorcę obciążyć. Kluczowe jest zachowanie równowagi między obowiązkiem współdziałania, a ochroną swoich interesów jako przedsiębiorcy.


W czasie przeszukania firmy, przedsiębiorca ma prawo do:

  • uzyskania informacji o celu, zakresie oraz podstawie przeszukania,

  • weryfikacji zgodności przeszukania z zakresem postanowienia sądu lub prokuratora,

  • obecności przy przeszukaniu,

  • wskazania osób uprawnionych do wzięcia udziału w przeszukaniu, jeśli nie uniemożliwia to przeszukania albo nie utrudnia go w istotny sposób,

  • odmowy składania zeznań – takie prawo przysługuje osobie najbliższej dla oskarżonego lub świadkowi, który w innej toczącej się sprawie jest oskarżony o współudział w przestępstwie objętym postępowaniem (art. 182 k.p.k),

  • uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe (art. 183 k.p.k),

  • wskazania, które dokumenty są objęte tajemnicą zawodową lub inną prawnie chronioną (w takim przypadku, organ przeprowadzający czynność przekazuje niezwłocznie pismo lub inny dokument bez jego odczytania prokuratorowi lub sądowi w opieczętowanym opakowaniu),

  • zapoznania się z protokołem z przeszukania i zgłoszenia ewentualnych zastrzeżeń do przebiegu przeszukania oraz samego protokołu,

  • otrzymania pokwitowania stwierdzającego jakie przedmioty i przez kogo zostały zatrzymane,

  • złożenia skargi na czynności funkcjonariuszy, w przypadku przeszukania przeprowadzonego niezgodnie z prawem,

  • w wypadku niecierpiącym zwłoki, jeśli organ dokonał przeszukania bez postanowienia sądu lub prokuratora, można żądać doręczenia postanowienia sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia przeszukania.

 

Przeszukiwany ma obowiązek:

  • umożliwić dostęp do pomieszczeń, dokumentacji i sprzętu,

  • nie utrudniać działań funkcjonariuszy (utrudnianie może stanowić przestępstwo – art. 224 § 2 k.k.),

  • może być obecny prawnik lub pełnomocnik, ale nie wstrzymuje to czynności.

 

Protokół z przeszukania


Po zakończeniu czynności sporządzany jest protokół, który zawiera:

  • oznaczenie sprawy, podanie dokładnej godziny rozpoczęcia i zakończenia czynności oraz miejsca jej przeprowadzenia,

  • listę osób uczestniczących w czynności,

  • dokładną listę zatrzymanych rzeczy i w miarę potrzeby ich opis, przebieg czynności,

  • wyjaśnienia osób biorących w niej udział, nadto

  • wskazanie polecenia sądu lub prokuratora.


Jeżeli polecenie nie zostało uprzednio wydane, zamieszcza się w protokole wzmiankę o poinformowaniu osoby, u której czynność przeprowadzono, że na jej wniosek otrzyma postanowienie w przedmiocie zatwierdzenia czynności, w miarę potrzeby stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności.

 

Osoba obecna ma prawo zgłosić zastrzeżenia lub uwagi do protokołu.

Na postanowienie dotyczące przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone.



bottom of page