🔵 Ułatwienie dostępu do bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów - projekt zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Do pierwszego czytania został skierowany Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Obecnie tylko niektórzy lekarze oraz pielęgniarki posiadają uprawnienia wystawiania recept na niektóre refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przysługujące bezpłatnie osobom do ukończenia 18. roku życia albo po ukończeniu 65. roku życia.
Uprawniony do wystawiania recept jest lekarz, który zawarł z Narodowym Funduszem Zdrowia, zwanym dalej „NFZ”, umowę na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w jednym z trzech zakresów: podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Uprawniony do wystawiania ww. recept jest również tzw. lekarz „emeryt”, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych, oraz określone pielęgniarki.
Projektowane zmiany:
☞ odniesienie wprost do kategorii „osoby uprawnionej” ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, w konsekwencji uprawnioną do wystawiania recept na bezpłatne leki, środki lub wyroby będzie osoba posiadająca uprawnienie do preskrypcji wynikające wprost z wykonywania przez nią zawodu medycznego i jeżeli prawo to zapisano w przepisach regulujących zasady wykonywania danego zawodu medycznego. Innymi słowy ☞ rozszerzenie katalogu "osób uprawnionych" o osobę, która przy zachowaniu prawa wykonywania zawodu medycznego zaprzestała jego praktykowania. ☞ rozszerzenie uprawnienia do wystawiania recept farmaceutycznych na produkty immunologiczne w szerszym niż dotychczas wymiarze. Recepta farmaceutyczna będzie mogła być wystawiona na produkty immunologiczne niezbędne do przeprowadzania w aptece zalecanego szczepienia ochronnego. Nie zmieni się zasada, że recepta ta będzie podstawą zastosowania produktu immunologicznego (szczepionki) w aptece ogólnodostępnej, w której farmaceuta wystawił na nią receptę (co w praktyce oznacza, że pacjent może zostać zaszczepiony w aptece ogólnodostępnej bezpośrednio w związku z nabyciem w tej aptece danej szczepionki na podstawie tak wystawionej recepty).
☞ odstąpienia przez NFZ od dochodzenia od apteki zwrotu wynagrodzenia otrzymanego wynagrodzenia ryczałtowego z tytułu pełnienia dyżurów w przypadku stwierdzenia, że apteka ogólnodostępna – z uwagi na zaistnienie siły wyższej albo innych niż siła wyższa przyczyn losowych – nie pełniła dyżuru albo pełniła go w wymiarze mniejszym niż to zostało wyznaczone.