🔷Prace legislacyjne nad nowym unijnym Rozporządzeniem w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) dobiegają końca. Nowe regulacje stanowią zaostrzone przepisy, których celem jest zagwarantowanie, że w każdym państwie członkowskim Unii Europejskiej będą przestrzegane zasady zrównoważonego wykorzystania opakowań. Rozporządzenie zastąpi aktualną Dyrektywę w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD), która obowiązuje w Europie od 1994 r. Aby nowe przepisy mogły wejść w życie, musi je oficjalnie zatwierdzić Rada.
🔷Nowe regulacje Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, mają pomóc ograniczyć ilość odpadów opakowaniowych i przybliżyć kraje członkowskie do wdrożenia gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Rozporządzenie ma na celu przyczynienie się do harmonizacji i ujednolicenia zasad dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych na terenie całej Unii. W ocenie Komisji Europejskiej jest to niezbędne, ponieważ w tej chwili mnogość przepisów dotyczących tego obszaru, które obowiązują w poszczególnych krajach, w praktyce przekłada się na wzrost ilości odpadów opakowaniowych i utrudnia ich recykling. W 2018 roku obroty z opakowań wyniosły w Unii Europejskiej 355 miliardów euro. Opakowania są też źródłem coraz większej ilości odpadów. Ich łączna ilość wzrosła w Unii z 66 milionów ton w 2009 roku do 84 milionów ton w 2021 roku. W 2021 roku każda osoba w Europie wytworzyła około 188,7 kg odpadów z opakowań. Jeżeli nie podejmiemy odpowiednich działań, w 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 209 kg na osobę.
🔸Największe zmiany dotyczące samych opakowań to:
minimalizacja opakowań
ujednolicenie oznakowani na opakowaniach
wdrożenie opakowań kompostowalnych
wymogi dotyczące recyklatu w opakowaniach plastikowych
wszystkie opakowania od 2030 r. muszą nadawać się do recyklingu
🔷W związku z wymogiem, aby do 2030 roku wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu, Komisja Europejska proponuje wprowadzenie klasyfikacji zdolności do recyklingu w ramach której od 2030 r. będzie zabronione stosowanie opakowań, których zdolność do recyklingu wynosić będzie mniej niż 70%. Klasyfikacja ta będzie opierać się na szczegółowych testach i analizach, które ocenią, w jakim stopniu opakowanie może być poddane recyklingowi.
Celem tej klasyfikacji jest stymulowanie producentów do projektowania opakowań łatwiejszych do recyklingu i eliminowania z rynku opakowań, które nie spełniają określonych standardów.
Jednocześnie zakazane mają być opakowania, które nie spełniają kryteriów „minimalizacji” oraz opakowania o właściwościach, które mają jedynie na celu zwiększenie postrzeganej objętości produktu, w tym zawierające podwójne ścianki, fałszywe dna i zbędne warstwy. Obowiązek zapewnienia minimalnej zawartości recyklatów dotyczy każdej części opakowania wykonanego z tworzywa sztucznego, a materiały te muszą pochodzić z recyklingu odzyskanych z odpadów pokonsumenckich z tworzyw sztucznych, w podziale na rodzaje i formaty opakowań. Zawartość ta ma być obliczana jako średnia dla zakładu produkcyjnego i dla roku. Co za tym idzie od 2030 r. minimalny procent materiałów pochodzących z recyklingu, odzyskanych z pokonsumpcyjnych odpadów z tworzyw sztucznych na jednostkę opakowania, będzie zasadniczo wynosił 30-35%. Natomiast od 2040 r., zawartość recyklatu w opakowaniach będzie musiała mieścić się w przedziale od 50 do 65%. Rozporządzenie szczegółowo określa warunki, jakie muszą spełniać opakowania, aby uzyskać status kompostowalnego. Dotyczy to między innymi biodegradowalności wszystkich materiałów użytych do ich produkcji, braku negatywnego wpływu na proces kompostowania oraz spełniania określonych norm dotyczących zawartości metali ciężkich i innych szkodliwych substancji.
🔸Co rozporządzenie oznacza dla Przedsiębiorców ?
przedsiębiorcy będą zobowiązani do pakowania produktów na wymiar, co pozwoli uniknąć ponadwymiarowych pudełek wysyłkowych,
na firmy nałożone zostaną większe obowiązki w zakresie zrównoważonego pakowania zamówień internetowych w celu zagwarantowania minimalnego wpływu na środowisko,
przedsiębiorcy zobowiązani będą do ujednolicenia oznakowani na opakowaniach,
od 2030 roku opakowania będą musiały nadawać się do recyklingu,
od 1 stycznia 2030 r. zakazane będą jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych, takie jak torebki na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa, miniaturowe opakowania na produkty toaletowe, czy małe opakowania na żywność wykorzystywane w gastronomii,
do 2030 r. firmy sprzedające żywność na wynos powinny oferować co najmniej 10% swoich produktów w opakowaniach wielokrotnego użytku.
Należy oczekiwać, że Rozporządzenie PPWR zostanie zatwierdzone, podpisane oraz opublikowane przez Parlament i Radę na przełomie 2024 i 2025 r. Przepisy Rozporządzenia PPWR wejdą w życie po dwunastu miesiącach od daty publikacji.
Comments