top of page

Fakultatywne przesłanki skreślenia studenta z listy studentów


Fakultatywne przesłanki skreślenia studenta z listy studentów

 

W polskim systemie szkolnictwa wyższego temat skreślenia studenta z listy studentów budzi sporo kontrowersji. Utrata statusu studenta uzależniona jest od przesłanek wskazanych w przepisach ustawy o szkolnictwie wyższym oraz od woli uczelni, jeśli zezwalają na to przepisy.


Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Uczelnia skreśla studenta z listy studentów w następujących przypadkach:

  1. niepodjęcia studiów,

  2. rezygnacji ze studiów,

  3. niezłożenia w terminie pracy dyplomowej lub egzaminu dyplomowego,

  4. ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.

 

Student natomiast może być skreślony z listy studentów w przypadku:

  1. stwierdzenia braku udziału w obowiązkowych zajęciach,

  2. stwierdzenia braku postępów w nauce,

  3. nieuzyskania zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie,

  4. niewniesienia opłat związanych z odbywaniem studiów.

 

Dziś omówimy przesłanki, które po zmaterializowaniu się stanowią fakultatywną możliwość wydania decyzji w sprawie skreślenia. Przepisy art. 108 ustawy o szkolnictwie wyższym stosuje się do studentów uczelni publicznych oraz niepublicznych odbywających kształcenie niezależnie od formy, poziomu czy profilu studiów. Nie jest zatem istotne, czy przesłanki skreślenia z listy studentów będą materializować się wobec studenta kształcącego się na studiach stacjonarnych bądź niestacjonarnych. Dodatkowo należy podkreślić, że skreślenie studenta z listy na podstawie przesłanek fakultatywnych również zawsze odbywa się w formie decyzji administracyjnej wydawanej przez Rektora Uczelni lub osobę przez niego umocowaną.



Przesłanki skreślenia z listy studentów - stwierdzenie braku udziału w obowiązkowych zajęciach

 

Uczestniczenie w zajęciach dydaktycznych na uczelni jest prawem i jednocześnie obowiązkiem studenta, który to wynika z art. 107 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Większość uczelni reguluje to pojęcie w wewnętrznych regulaminach studiów wskazując najczęściej jaka ilość zajęć może zostać przez studenta opuszczona oraz jak należy usprawiedliwiać nieobecność podczas zajęć. Podkreślenia wymaga fakt, że nieuczestniczenie w zajęciach jest na gruncie ustawy pojęciem niedookreślonym. Należy więc przyjąć, że uczelnia aby móc skreślić studenta wyłącznie z tej przyczyny musi posiadać wewnętrzne uregulowania wskazujące na zmaterializowanie się tej przesłanki. Dodatkowo należy przy tym zauważyć, że standaryzowane kierunki studiów m.in. pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia wymagają do zrealizowania wszystkich zakładanych w standardzie efektów uczenia się, a co za tym idzie obecności na zajęciach. Nie można więc przyjąć, że na kierunku standaryzowanym uczelnia będzie określać, że student może być nieobecny na jakiejkolwiek części zajęć. W tym zakresie decydujące bowiem będzie uzyskanie wszystkich efektów uczenia się zakładanych standardem nauczania na danym kierunku.

 


Przesłanki skreślenia z listy studentów – stwierdzenie braku postępów w nauce


Kolejną przesłanką fakultatywnego skreślenia z listy studentów jest zgodnie z art. 108 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym jest brak postępów w nauce. Podstawowym kryterium oceny w zakresie materializowania się tej przesłanki będzie realizacja przez studenta programu studiów i osiągania zakładanych efektów uczenia się. O braku postępów w nauce będziemy więc mówić m.in. w sytuacji gdy student nie zda egzaminu komisyjnego.

 


Przesłanki skreślenia z listy studentów – nieuzyskanie przez studenta zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie

 

Kolejną przesłanką fakultatywnego skreślenia z listy studentów jest zgodnie z art. 108 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym nieuzyskanie przez studenta zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie. Nieuzyskanie zaliczenia semestru lub roku w określonym terminie powinno oznaczać faktyczne nieuzyskanie przez studenta zaliczenia danego etapu kształcenia i w konsekwencji ryzyko nieotrzymania wpisu na kolejny semestr lub rok studiów. Nie może w tym zakresie być wiec mowy w sytuacji dostrzeżenia bądź stwierdzenia braku postępów w nauce w trakcie trwania semestru. Przesłanka ta będzie się bowiem materializować wyłącznie w przypadku przekroczenia przez studenta określonych zarządzeniem Rektora lub innymi przepisami wewnętrznymi terminów, a nie tylko w przypadku braku postępów w nauce.



Przesłanki skreślenia z listy studentów – niewniesienie opłat związanych z odbywaniem studiów

 

Art. 79 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym zawiera zamknięty katalog warunków pobierania opłat przez publiczne uczelnie za usługi edukacyjne oraz inne czynności niezwiązane z przebiegiem kształcenia, np. związane z wydaniem legitymacji studenckiej czy duplikatu dokumentów. W środowisku akademickim przyjęła się zasada, że uczelnie niepubliczne również związane są zasadą, że mogą pobierać jedynie opłaty wskazane w ustawie oraz związane z kształceniem studentów. Zarządzenie Rektora lub innego organu określający rodzaj, wysokość opłat, termin ich wnoszenia i zakres zwolnień stanowi podstawę do przyjęcia obowiązku ciążącego na studencie, bowiem w ustawie prawodawca nie wyznaczył terminu wnoszenia opłat, którego uchybienie powodowałoby wszczęcie postępowania o skreślenie z listy studentów. Sankcja skreślenia z listy studentów materializuje się tylko w obliczu niewniesionej opłaty, nie zaś jej nieterminowej wpłaty.


Dlatego uregulowanie przez studenta zaległych opłat po wszczęciu postępowania administracyjnego powoduje, że postępowanie w przedmiocie jego usunięcia z uczelni staje się bezprzedmiotowe. Podkreślenia wymaga fakt, że uczelnię i studenta wiąże umowa cywilnoprawna o świadczenie usług edukacyjnych. W zakresie opłat będą więc obowiązywać zasady wynikające z przepisów prawa, a odnoszące się do świadczenia usług. Należy wiec podkreślić, ze skreślenie z listy studentów nie będzie zwalniało studenta z opłat za studia w tym za zrealizowane już zajęcia, niezależnie od tego czy student uczestniczył w zajęciach. W tym kontekście istotnym bowiem będzie czy student posiadał status studenta, a tym samym, czy uczelnia realizowała umowę i umożliwiała studentowi uczestniczenie w zajęciach i korzystanie z innych uprawnień wynikających z umowy.


bottom of page