top of page
Szukaj


Czy nagranie wizyty lekarskiej bez uprzedzenia jest zgodne z prawem?
Nagranie przez pacjenta własnej wizyty u lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty nie jest niezgodne z prawem, a uprzedzenie osoby wykonującej zawód medyczny o takim zamiarze jest bardziej kwestią kultury osobistej i poszanowania dóbr osobistych niż wymogiem prawa. Prawo nie nakłada w takim przypadku uzyskania uprzedniej zgody. Problemy zaczynają się, gdy pacjent nagranie upubliczni bez zgody lekarza. Nielegalne jest natomiast nagrywanie z ukrycie wizyt innych osób, na co zwr

banaszewska.pl
4 maj1 minut(y) czytania


Granica zarobków dla części lekarzy to prosta droga do naruszenia Konstytucji
Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie limitu wynagrodzeń dla lekarzy pracujących na kontraktach. Jak podkreśla dr Anna Banaszewska w komentarzu, który ukazał się na łamach Prawo.pl , takie rozwiązanie może budzić poważne wątpliwości konstytucyjne, zarówno w zakresie zasady równości, jak i wolności działalności gospodarczej. Mec. Banaszewska zwraca uwagę, że ograniczenie miałoby dotyczyć wyłącznie jednej formy zatrudnienia i jednej grupy zawodowej, co może prowadzić do

banaszewska.pl
17 lis 20251 minut(y) czytania


Nagrywanie lekarza przez pacjenta – co wolno, a co grozi konsekwencjami prawnymi?
W dobie powszechnie dostępnych smartfonów i coraz większej świadomości praw pacjenta coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których...

banaszewska.pl
16 maj 20251 minut(y) czytania


Szpital nie zapewnia warunków? Odpowiedzialność może grozić lekarzowi
Artykuł 11 Kodeksu Etyki Lekarskiej nakłada na lekarzy obowiązek dążenia do wykonywania zawodu w warunkach zapewniających odpowiednią...

banaszewska.pl
11 kwi 20251 minut(y) czytania
bottom of page
