Nagrywanie lekarza przez pacjenta – co wolno, a co grozi konsekwencjami prawnymi?
- banaszewska.pl
- 10 minut temu
- 1 minut(y) czytania
W dobie powszechnie dostępnych smartfonów i coraz większej świadomości praw pacjenta coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których wizyty lekarskie są potajemnie rejestrowane. Wśród lekarzy, ratowników medycznych i innych pracowników ochrony zdrowia pojawiają się pytania: czy pacjent może legalnie nagrywać lekarza? Czy musi o tym uprzedzać? A czy lekarz sam może zabezpieczyć się, rejestrując przebieg wizyty?
Na te pytania w artykule opublikowanym na portalu Termedia odpowiada dr Anna Banaszewska. Jej analiza dotyczy nie tylko aspektów prawnych związanych z nagrywaniem (zarówno audio, jak i video), ale także potencjalnej odpowiedzialności karnej i cywilnej za nieuprawnione utrwalanie i rozpowszechnianie rozmów prowadzonych w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych.
„Przetwarzanie danych medycznych co do zasady jest zabronione z wyłączeniem określonych przypadków. Jednym z takich przypadków jest udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, innym zgoda osoby, której dane dotyczą. Przetwarzanie, to nie tylko nagrywanie, ale również przechowywanie. A to oznacza, że nawet jeśli pacjent wyrazi na takie nagranie zgodę, to medyk nie może nagrywać wizyty na przykład telefonem, a także musi zadbać o ograniczenie dostępności do nagrania osobom trzecim.”
Pełen artykuł dostępny jest tutaj: LINK