Kierunek wyznaczony do oceny przez Polską Komisję Akredytacyjnej i co dalej ?
Zgodnie z postanowieniami uchwały nr 500/2024 Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 11 lipca 2024 r. w sprawie kierunków studiów wyznaczonych do oceny programowej w roku akademickim 2024/2025 zespoły wizytujące Polskiej Komisji Akredytacyjnej, przeprowadzą oceny programowe na wskazanych kierunkach studiów.
Ocena programowa przeprowadzana jest z inicjatywy Polskiej Komisji Akredytacyjnej , na wniosek uczelni lub niezwłocznie na wniosek ministra.
Zespół nauk medycznych i nauk o zdrowiu będzie wizytował następujące kierunki:
Kierunki, jednostki i uczelnie wyznaczone do oceny programowej po raz pierwszy na których został zakończony co najmniej jeden pełny cykl kształcenia i studia ukończył co najmniej jeden rocznik absolwentów, przy uwzględnieniu możliwości organizacyjnych, kadrowych i finansowych
Kierunki, jednostki i uczelnie wyznaczone do oceny programowej w związku z upływem okresu, na jaki wydana była pozytywna ocena programowa.
Kierunki, jednostki i uczelnie wyznaczone do oceny programowej po ocenie pozytywnej na okres do 2 lat
Kierunki lekarskie wyznaczone do oceny programowej, po pierwszym roku kształcenia, zgodnie z ustaleniami powziętymi z Ministrem Nauki.
Do wizytacji PKA najlepiej rozpocząć przygotowania zanim Uczelnia otrzyma oficjalną Uchwałę. Na stronie PKA można sprawdzić jakie Uczelnie zostały wyznaczone do oceny programowej w roku akademickim 2024/25.
Oczekując na oficjalny dokument warto już teraz sprawdzić dokumentację na Uczelni oraz przygotować zespoły, które przygotowywać będą raport samooceny.
Wizytacja Polska Komisja Akredytacyjna na miejscu dokonywana przez zespół oceniający ma na celu ocenę wskaźników spełniania standardów kształcenia.
Co między innymi będzie oceniać Polska Komisja Akredytacyjna?
Konstrukcję programu studiów: koncepcję, cele kształcenia i efekty uczenia się
Realizację programu studiów: treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizację zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizację procesu nauczania i uczenia się
Przyjęcie na studia, weryfikację osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się, zaliczanie poszczególnych semestrów i lat oraz dyplomowanie
Kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie oraz rozwój i doskonalenie kadry
Infrastrukturę i zasoby edukacyjne wykorzystywane w realizacji programu studiów oraz ich doskonalenie
Współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w konstruowaniu, realizacji i doskonaleniu programu studiów oraz jej wpływ na rozwój kierunku
Warunki i sposoby podnoszenia stopnia umiędzynarodowienia procesu kształcenia na kierunku
Wsparcie studentów w uczeniu się, rozwoju społecznym, naukowym lub zawodowym i wejściu na rynek pracy oraz rozwój i doskonalenie form wsparcia
Publiczny dostęp do informacji o programie studiów, warunkach jego realizacji i osiąganych rezultatach
Polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów
Po przygotowaniu wniosków i dokonaniu oceny Polska Komisja Akredytacyjna przekazuje Uczelni raport. Wynikiem końcowym jest decyzja – uchwała Prezydium PKA.