top of page

Program studiów i jego ewaluacja



Wymagania dotyczące programu studiów reguluje art. 67 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 r. w sprawie studiów.

 

Program studiów to opis całego procesu kształcenia w ramach wybranego kierunku studiów. 


Zgodnie z ustawą program studiów określa następujące elementy: 


  1. Efekty uczenia się zgodne ze Zintegrowanym Systemem Kwalifikacji z uwzględnieniem uniwersalnych charakterystyk drugiego stopnia lub ze Standardem kształcenia na określonym kierunku.

  2. Opis procesu prowadzącego do uzyskania efektów uczenia się.

  3. Liczbę punktów ECTS przypisanych do określonych zajęć.

  4. Praktyki jeśli studia prowadzone są na profilu praktycznym w ilości godzin zgodnej ze standardem kształcenia lub ustawą.


Ustawodawca określił podstawowe elementy, które musi zawierać każdy program studiów. Warto podkreślić, że jest to podstawowy dokument udostępniany w BIP Uczelni, w oparciu o który Uczelnia prowadzi kształcenie. Kompetencje do uchwalenia programu studiów ustawodawca przekazał senatowi uczelni. Szczegółowy zakres programu studiów określa rozporządzenie  w sprawie studiów.

 

Zgodnie z tym rozporządzeniem program studiów dodatkowo określa:


  1. Formę lub formy studiów, liczbę semestrów i liczbę punktów ECTS konieczną do ukończenia studiów na danym poziomie.

  2. Tytuł zawodowy nadawany absolwentom.

  3. Zajęcia lub grupy zajęć, niezależnie od formy ich prowadzenia, wraz z przypisaniem do nich efektów uczenia się i treści programowych zapewniających uzyskanie tych efektów.

  4. Łączną liczbę godzin zajęć.

  5. Sposoby weryfikacji i oceny efektów uczenia się osiągniętych przez studenta w trakcie całego cyklu kształcenia.

  6. Łączną liczbę punktów ECTS, jaką student musi uzyskać w ramach zajęć prowadzonych z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia.

  7. Liczbę punktów ECTS, jaką student musi uzyskać w ramach zajęć z dziedziny nauk humanistycznych lub nauk społecznych, nie mniejszą niż 5 punktów ECTS - w przypadku kierunków studiów przyporządkowanych do dyscyplin w ramach dziedzin innych niż odpowiednio nauki humanistyczne lub nauki społeczne.

  8. W programie studiów pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych określa się również zajęcia z wychowania fizycznego w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin; zajęciom z wychowania fizycznego nie przypisuje się punktów ECTS.


 

W przepisach ustawodawca dodatkowo reguluje następujące elementy jakie musi spełniać program studiów:


  1. Program studiów umożliwia studentowi wybór zajęć, którym przypisano punkty ECTS w wymiarze nie mniejszym niż 30% liczby punktów ECTS.

  2. Program studiów o profilu praktycznym - obejmuje zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS, a o profilu ogólnoakademickim - obejmuje zajęcia związane z prowadzoną w uczelni działalnością naukową w dyscyplinie lub dyscyplinach, do których przyporządkowany jest kierunek studiów, w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS i uwzględnia udział studentów w zajęciach przygotowujących do prowadzenia działalności naukowej lub udział w tej działalności.

  3. Część efektów uczenia się objętych programem studiów może być uzyskana w ramach zajęć prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość przy wykorzystaniu infrastruktury i oprogramowania zapewniających synchroniczną i asynchroniczną interakcję między studentami i osobami prowadzącymi zajęcia.

  4. W programie studiów stacjonarnych co najmniej połowa punktów ECTS objętych programem studiów jest uzyskiwana w ramach zajęć z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów.

  5. W programie studiów niestacjonarnych mniej niż połowa punktów ECTS objętych programem studiów może być uzyskiwana z bezpośrednim udziałem nauczycieli akademickich lub innych osób prowadzących zajęcia i studentów.

  6. Zajęcia na studiach stacjonarnych są prowadzone odrębnie od zajęć na studiach niestacjonarnych.

  7. W ramach programu studiów o profilu praktycznym - co najmniej 50% godzin zajęć prowadzonych jest przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w tej uczelni jako podstawowym miejscu pracy;

  8. W ramach programu studiów ogólnoakademickim - co najmniej 75% godzin zajęć prowadzonych jest przez nauczycieli akademickich zatrudnionych w tej uczelni jako podstawowym miejscu pracy.

 

Przedstawione powyżej elementy są niezbędne w konstruowaniu programu studiów oraz w jego realizacji.  Należy pamiętać, że program studiów podlega systematycznej ocenie i doskonaleniu. W procesie ewaluacji uwzględnia się wnioski środowiska akademickiego, studentów oraz interesariuszy zewnętrznych uczelni.

W programie studiów utworzonych na podstawie pozwolenia można dokonywać zmian łącznie do 30% ogólnej liczby efektów uczenia się określonych w programie studiów aktualnym na dzień wydania tego pozwolenia. Zmiany zawsze wprowadzane są z początkiem nowego cyklu kształcenia, a w trakcie cyklu można dokonać zmian wyłącznie: 


  1. W doborze treści kształcenia przekazywanych studentom w ramach zajęć, uwzględniających najnowsze osiągnięcia naukowe, artystyczne lub związane z działalnością zawodową.

  2. Konieczne do usunięcia nieprawidłowości stwierdzonych przez Polską Komisję Akredytacyjną lub dostosowania programu studiów do zmian w przepisach powszechnie obowiązujących.


Wszelkie zmiany w programie studiów wprowadzane w trakcie cyklu kształcenia udostępniane są w BIP na co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem semestru, którego dotyczą. W przypadku nowych programów studiów powinny być udostępnione kandydatom przed rozpoczęciem rekrutacji.

 


bottom of page